Daha fazla bilgi için aşağıda bulunan sohbet aracını veya bu bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Turuncu Başlık: Başlangıç Paketi
Mavi Başlık: Genişletilmiş Paket
Analiz Raporları

Başta satış, satın alma ve ürün gamı yönetimi sorumluları olmak üzere, şirketteki karar vericilere, günlük kararları için, sistemin etkin ve esnek bir yolla üretebildiği anlamlı bilgiler sağlayabilirsiniz. Bu modül madde girişlerinin üzerinde kuruludur. Değiştirilebilir, analitik bir görünüm sunarak, personelin; müşteri, madde ve tedarikçi analiz nesnelerini ihtiyaçlarına göre birleştirebilmesini sağlar.

Bu modülle aşağıdakileri yapabilirsiniz:
  • Tutar ve miktar olarak değerleri gösterebilir, zaman dilimine göre birbirleriyle veya bütçeyle karşılaştırabilirsiniz. Değerler formüllere yerleştirilerek şirket performansı göstergesi olabilirler.
  • Sorunların kaynaklarını bulabilmek için detaylara inebilirsiniz.
  • Satış dinamiklerini ve stok devir hızını izleyebilir; müşteri satın alma davranışlarını değerlendirebilir, trendleri tespit edebilir; ürün gamını, fiyatları ve tedarikçileri gözden geçirebilir, böylece bilgiye dayalı kararlar verebilirsiniz.

Alternatif Tedarikçiler

Aynı maddenin pek çok değişik tedarikçiden alımını yönetebilirsiniz. Bir madde için alternatif tedarikçiler tanımlayabilir, her tedarikçi için standart teslim sürelerini belirleyebilir ve bu tedarikçilerle yapılan fiyat, iskonto anlaşmalarını ilişkilendirebilirsiniz.

Temel Stok

Stoklarınızda bulunan maddeleri kaydedebilir; ölçü birimi, maliyet yöntemi, stok deftere nakil grubu, birim maliyet, fiyat ve diğer özellikleri tanımlayabilirsiniz. Satış, satın alma, defterlerden negatif ve pozitif ayarlama gibi işlemleri deftere nakledebilirsiniz. Nakledilen işlemlerin miktar ve maliyet kayıtları stok defterinde tutulur ve bu defter stok değerleme ve diğer maliyet hesaplamalarının temelidir.

Genel Muhasebe, Satış ve Alacak Hesapları ve Satın Alma ve Borç Hesapları deftere nakil süreçleriye entegre çalışan bu modül, diğer tüm stok modüllerinin kurulumu için gereklidir.

Depo Gözü

Ambarınızı düzenlerken maddeleri en küçük mantıksal ambar yapısı olan depo gözlerine atayabilirsiniz. Depo gözü atamaları madde günlükleri veya doğrudan belge satırlarına göre (sipariş satırları hariç) yapılabilir.

Sayım Dönemleri

Stok verilerinin doğruluğunu korumak ve artırmak için kullanılan temel yöntem olan sayım dönemlerini yönetebilirsiniz. Sayım dönemlerini madde veya SKU seviyesinde kurgulayabilirsiniz.


Madde Bütçeleri

Müşteri, tedarikçi, ve madde seviyelerinde; miktar veya tutar olarak satış ve satın alma bütçeleri yapabilirsiniz. Satın alma veya lojistik gibi diğer operasyonel alanlardaki karar vericilere yardımcı olmak için satış bütçeleri hazırlayabilir ve kaydedebilirsiniz. Böylece karar vericiler gelecekte beklenen talep hakkında bilgi sahibi olarak müşterilerle iletişimlerinde bu bilgiyi kullanabilirler. Bütçeler hazırlandıktan sonra, satış performansını varyans hesaplayarak izleyebilirsiniz. Bütçelenmiş değerleri sistem ve Excel arasında transfer edebilme olanağı bütçeleme sürecine ek bir esneklik sağlar.

Madde Ek Maliyetleri

Madde ek maliyetlerini yönetebilirsiniz. Nakliye veya sigorta gibi ek maliyet bileşenlerini maddenin birim maliyet veya birim fiyatının içine katabilirsiniz.

Madde Çapraz Referansları

Kendi madde numaralarınız dışında madde numaralarına gör sipariş veren müşterilerin siparişlerindeki maddeleri hızlı ve kesin olarak tanımlayabilirsiniz. Müşterilerden, tedarikçilerden, üreticilerden gelen bilgileri çapraz referans olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca UPC, EAN gibi genel numaraları da kaydedebilir ve bu rakamlara kolayca ulaşabilirsiniz.


Madde Alternatifleri

Aynı veya benzer özellikleri bulunan maddeleri ilişkilendirebilirsiniz. Böylece müşteri, stokta bulunmayan bir madde siparişi verdiğinde, satış kaçırmamak için, alternatif maddeler sunabilir veya müşterilere daha düşük fiyatlı alternatifler teklif ederek ek bir hizmet sağlayabilirsiniz.

Madde İzleme

Seri ve lot numaralarını yönetebilir ve izleyebilirsiniz. Elle veya otomatik olarak seri veya lot numaraları atayabilir; tek bir sipariş satırından gelen seri/lot numaralarıyla çoklu miktarlar alabilir ve gönderebilirsiniz.

Montaj Yönetimi

Bitmiş bir madde veya donanımı oluşturan ürün ağacı olarak, satılabilir madde, hammadde, alt grup ve/veya kaynak listesi tanımlayabilirsiniz. Müşterinin özel isteklerini doğrudan satış teklifi, açık sipariş ve sipariş satırından alarak alt grubun ürün ağacına eklemek ve montaj maddelerini takviye etmek için montaj siparişlerini kullanabilirsiniz.

Depolararası Transfer

Stokları depodan depoya transfer olurken izleyin. Böylece değişik depolarda ve yolda bulunan stokların da değerlerini hesaba katabilirsiniz.


Çoklu Depo Yerleri

Üretim tesisi, dağıtım merkezi, ambar, teşhir salonu, perakende satış noktası ve servis aracı gibi çoklu yerlerde bulunan stokları yönetebilirsiniz.

Stoksuz Maddeler

Normal stoklarınızın bir parçası olmayan fakat tedarikçi veya üreticiden tek seferlik sipariş verebileceğiniz maddeleri müşterilerinize sunabilirsiniz. Bu ürünler stoksuz madde olarak kaydedilir ama bunun dışında normal bir madde gibi kullanılabilirler.

Çekme

Ambar personeliniz, serbest bırakılmış siparişten, çekme belgesi oluşturabilir. Çekme, sipariş ortamından madde sevkiyatı yapılırken, farklı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.

Stok Tutma Birimleri (SKU)>

Stok Tutma Birimleri'ni yönetebilirsiniz (SKU). Aynı madde numarasına sahip özdeş maddeler farklı konumlarda tutularak her bir konumda bağımsız olarak yönetilebilir. Konuma bağlı olarak maliyet, yenileme, üretim bilgileri vb. ekleyebilirsiniz.


Standart Maliyet Çalışma Sayfası

Bu çalışma sayfasını kullanarak standart maliyetleri inceleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Standart Maliyet Çalışma Sayfası bir şirketin denetleyicilerine doğru ve güncel stok maliyetlerini yönetmek için etkili bir yol sağlar. Standart maliyet güncellemeleriyle Microsoft Dynamics NAV ortamında tıpkı bir Excel tablosunda çalışıyormuş gibi çalışabilirsiniz. Bu çalışma sayfası, güncel standart maliyetlerin bir özetini sağladığı için, sistemi gerçek zamanlı olarak etkilemeden, bir maliyet güncellemesi üzerinde çalışmak için ideal ortamı sağlar.

Yerine Koyma

Ambar personeliniz, serbest bırakılmış siparişten, yerine koyma belgesi oluşturabilir. Yerine Koyma, sipariş ortamına madde sevkiyatı yapılırken, farklı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.

Ambar Alış Belgesi

Ambar personelinin alış belgesinden bir yerine koyma oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Çok siparişli ortamlarda maddeler teslim alınırken Ambar Alış Belgesi farklı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.

Ambar Sevk Belgesi

Ambar personelinin sevk belgesinden bir çekme oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Çok siparişli ortamlarda maddeler sevk edilirken Ambar Alış Belgesi farklı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.